Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Kocaeli24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Tefrika Dizisi”ne Destek Çoğaldı

29 Mayıs 2017 - 329 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim Öğretim » “Tefrika Dizisi”ne Destek Çoğaldı
“Tefrika Dizisi”ne Destek Çoğaldı

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) yeni projesi “Tefrika Dizisi” ile Türk edebiyatında bir döneme damgasını vuran tefrika romanları ve yazarları kitapseverlerle buluşturuyor. Kaynağını TÜBİTAK tarafından desteklenen “Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi” başlıklı projeden alan dizinin editörlüğünü Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar üstlendi. Tefrika Dizisi, 1831-1928 yılları arasındaki dönemde süreli yayınlarda yayımlanan adları duyulmamış roman ve romancıları günümüz okurlarıyla buluşturmayı amaçlıyor. Dizinin ilk kitapları, Belkıs Sami Boyar’ın Aşkımı Öldürdüm adlı romanıyla Selahattin Enis’in Orta Malı adlı romanı olacak.

Kitapseverleri 2010’dan bu yana bilim, sanat ve edebiyat alanında birbirinden kıymetli eser ve yazarlarla buluşturan Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Türk edebiyatında tarihe karışan bir dönemi “Tefrika Dizisi” ile yaşama döndürüyor. Editörlüğünü Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar’ın yaptığı dizi, kaynağını TÜBİTAK tarafından desteklenen “Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi” başlıklı projeden alıyor ve 1831-1928 yılları arasındaki dönemde, süreli yayınlarda yayımlanan roman ve yazarları gün ışığına kavuşturuyor.

Proje kapsamında 1831-1928 yılları arasında Arap alfabesiyle basılmış Türkçe süreli yayınlardan yaklaşık 300’ü tarandı. Bu yayınlarda bulunan roman tefrikaları tespit edilerek, dijital ortama aktarıldı ve bir veri tabanı oluşturuldu. Yapılan taramalarda Türk edebiyatı tarihlerinde, antolojilerinde adı geçmeyen pek çok yazar ortaya çıkartıldı. Ayrıca Ahmet Mithat ve Peyami Safa gibi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarının gazete ve dergi sayfalarında unutulan yapıtlarına da ulaşıldı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika