Sendika

İzmit'te 1 Mayıs kutlanacak mı?

KESK, DİSK, TTB, TMMOB adına yapılan ortak açıklamada, "Salgın koşullarında, fiziki mesafe kurallarına uygun bir ‪1 Mayıs‬ etkinliği gerçekleştireceğiz" denildi.

27 Nisan 2020 Saat: 17:37
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 14.287 kez okunmuştur

İzmitte 1 Mayıs kutlanacak mı?
İzmit'te 1 Mayıs kutlanacak mı?
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) çatısı altında faaliyet gösteren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Kocaeli Şubesi Başkanı Suphi Yıldırım, 1 Mayıs hazırlıkları ile ilgili basın toplantısında, kapitalist sistemin yüzyıllardır devam eden emek, doğa ve kadın karşıtı politikalarının en son Coronavirüs örneğinde olduğu gibi hem salgınlara, afetlere, krizlere yol açtığını hem de sonuçlarının daha ağır yaşanmasına neden olduğunu savundu.


EMEP İl Başkanı Arzu Erkan'ın da katıldığı Egitim-Sen şube salonundaki açıklamada, salgın nedeniyle 130 yıldan sonra ilk kez Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta birlikte enternasyonali söyleyemeyeceklerini anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:


"Yaşadığımız salgın süreci belki de hiç olmadığı kadar sömürüye, emek karşıtı ve piyasacı politikalara karşı öfkeyi açığa çıkarmıştır. Sistem, krizleri lehe çevirip birikim rejiminde yeni bir aşamaya geçmek için fırsata çevirme yaklaşımını salgın sürecinde de hayata geçirmek, salgın sonrası sömürünün katmerleşerek devam edeceği, yönetim biçimlerinin çok daha otoriter olacağı bir dünya yaratmak istemektedir. Ancak insanlık son yüzyıllarda belki de ilk kez bu kadar derin sorgulamalara ve başta sağlık olmak üzere yaşamsal ihtiyaçların ve hizmetlerin kamusal olması gerektiğine dair ortak talep etrafında kenetlenmeye başladı."


Dörtlü yapı birlikteliği


Yıldırım, emek ve demokrasi güçlerine düşenin bu ortak talebi örgütlenmeye ve mücadeleye dönüştürmek olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti: "Konfederasyonumuz KESK, Türkiye genelinde ‪1 Mayıs 2020‬ programımızı DİSK, TMMOB ve TTB ile oluşturup geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Bu çerçevede, biz de temsili düzeyde katılımla birlikte salgın koşullarında, fiziki mesafe kurallarına uygun bir ‪1 Mayıs‬ etkinliği gerçekleştireceğiz. Her kurumdan birer temsilciyle ve fiziki mesafe kurallarına uygun olarak İnsan Hakları Parkı’nda olacağız. Son günlerde konuşulduğu üzere eğer 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı ilan edilirse, salgın koşullarında sağlık önlemlerini sekteye uğratmamak amacıyla bu kez 30 Nisan Perşembe günü İnsan Hakları Parkı'nda olup basın açıklaması yapacağız."


Yapılacak işler


1 Mayıs kutlamaları için dörtlü yapıdaki örgütler tarafindan yapılacak işleri de ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sendika binalarımızın dış cephelerine ‪1 Mayıs‬ pankartlarımızı asıyor ve bu haftayı 1 mayıs haftası olarak başlatıyoruz. Hafta boyunca ses araçlarımızla kent genelinde ‪taleplerimize dair duyuru yapıp, işçi ve emekçi halkımızın 1 mayıs ruhunu yaşatacağız. Fiilen çalışan tüm kamu emekçileriyle işyerlerinde bildirilerimizi okuyup, genel taleplerimizi ve salgınla birlikte daha da belirginleşen emek düşmanı politikaları bir kere daha protesto edeceğiz."


Suphi Yıldırım, halkı, 1 Mayıs‬ günü evlerinin balkonlarında ‪1 Mayıs‬ şarkısını söylemeye de davet ettiği sözlerini, şöyle tamamladı: "Salgında emekçileri hastalığa ve ölüme mahkum etmek isteyenlere karşı birlikte mücadele ve dayanışmayı bir kez daha dile getirmeliyiz. Kocaeli'ndeki işçi sınıfı ve emekçilerin ‪1 Mayıs‬ Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü şimdiden kutluyor, halkı, hep birlikte sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

KOCHA- Kocaeli Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑